ENGLISH

SAÇ ÇİZGİSİ

İstanbul Hair Club da saç çizgisi en önem verdiğimiz işlemlerden biridir. Hastanemizde, Saç çizgisi kişinin yüz hatları esas alınarak ona yakışacak ve içine sinecek olan en doğru en naturel olanı hastanında onayı alınarak yapılır. Saç çizgisi saç ekiminin doğal bir sonuçla tamamlanmasında çok önemli bir noktadır. Bu noktada kişinin saçsız bölgelerindeki en ön kısmının saç ekildikten sonra ki ilk noktasını belirlemesini sağlayacaktır.Buda ön kısımdan ilk görüşte saçın ekim olup olmadığını belli eden faktörlerin başında gelir.

Saç çizgisinin yanı sıra ekilen saça verilecek açıda çok önemlidir.Doğru açı ile ekilmeyen saçlar kötü bir görüntüye sebep olabilir.Her farklı kişide yapılacak saç ekiminde farklı bir yol farklı bir çözüm izlenmelidir.

 

 Saç Çizgisinin Oluşturulması:

  • Ön saç çizgisi oluşturulurken kişinin açıklık alanı, verici bölgeden alınan greftlerin (köklerin)miktarı, kişinin yaşı ve beklentileri dikkate alınmalıdır.
  •  
  • Saç köklerinin sağlıklı olarak beslenebilmesi için saç köklerinin yerleştirileceği kanalların, ekilecek olan greftlerin çapında olması gerekmektedir.
  • Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açıları, dökülme yaşanmadan önceki saçların ya da varolan saçların açıları yönünde olmalıdır.
  • Kanallar kişiye özel açılmalıdır (kanal açan silindirik aletler farklı mm.’lerdedir). Çünkü saç köklerinin uzunluğu ve çapı kişiden kişiye değişir. Kişiye özel, saç kökü ve çapı hesaplanarak kanal açılmalıdır.

Saç Sıklığı?

Ekilen saçların sıklığı saç ekimi operasyonunun sonucunu belirlemede önemli bir faktördür.

5000 greft ekilecek bir kafaya 3000 greft ekilir ise , bu işlem sıradan ve ucuz bir işlem olmaktan öteye gidemez.

Sık bir biçimde saç nasıl nakledilir?
Normal sıklıkta bir saç santimetrekare başına 70 ile 100 arasında foliküler üniteden oluşur (FU/cm2). Bilimsel çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre, saç sıklığı yüzde 50 azaldığında saç kaybı farkedilir hale gelmektedir. Buna, matematik yoğunluktan farklı bir biçimde baş gösteren “hissedilen yoğunluk” da denilebilir. Hissedilen yoğunluk santimetrekarede 50 foliküler üniteden itibaren saçlı görünümdür. Santimetrekarede 20 foliküler ünitenin altı seyrelmiş, 10 ünite altıysa dökülmüş ve cildin tamamen seçildiği sıklıktır.
 Bu sonuca göre bir saç ekiminde santimetrekare başına 50 foliküler ünite yeterli olacaktır. “Hissedilen yoğunluk” sadece yetişme oranına veya saçların kıvırcık olmasına değil saçın yapısına ve cerrahın foliküler ünite dağılımını planlamasına da bağlıdır.
 Bazı kişilerde santimetrekare başına 30 foliküler üniteden daha azıyla doğal ve yoğun bir sonuç elde edilirken, bazılarının doğal bir yoğunluğa ulaşmak için santimetrekare başına 65 foliküler üniteden fazlasına ihtiyaç duymasının nedeni budur.

Foliküler ünitelerin yerleştirileceği kanalların nasıl ve hangi aletlerle açılacağı çok önemlidir. İstanbul Hair Club da Mikro Lateral Kesi yöntemi kullanılarak istenen saç yoğunluğu sağlanmaktadır.

Ad Soyad *
Email*
Tel
Mesaj