KADINDA SAÇ DÖKÜLME SEBEPLERİ

 1. Demir eksikliği veya kansızlık yada tiroid türü hastalıklar: Demir saç uzamasına vesile olan en önemli minarelerden biridir. Demirden yoksun yetersiz beslenme yada Kansızlık (anemi hastalığı), tiroit hastalığı veya benzeri sebeplerle demir eksikliğinin ortaya çıkması durumunda bundan saçlarda çok olumsuz olarak etkilenecek ve dökülecektir. Buna engel olmak için demir eksikliğini önlemek bu yönde bir tedavi yöntemi uygulamak gerekmektedir. Elbette kadın yada erkek hayatının her anında sağlıklı olmak için çok büyük dikkat ve özen göstermeli, sonrasında hastalık olarak kendisine geri dönecek her türlü zararlıdan kesinlikle uzak durmalıdır.
 2.  
 3. Genetik sebepler: Yanlış bilinenin aksine kadınların da genetik sebeplerle ları büyük oranlarda dökülebilir. Erkekler kadar sık ve fazla olmasa da yinede birçok kadında bu dökülme tipi görülebilir. Genetik sebeplerle saç dökülmesinde saçlar önce incelir sonra seyrekleşmeye başlar. erkekler gibi kel kalma ihtimali düşük olsa bile kadınlar açısından seyrek saçlar da çok büyük sorun teşkil edebilmektedir. Kalıtsal dökülmeler daha çok alın tarafından başlar. ileri aşamada ise tepede dökülme olarak kendini gösterebilir.
 4.  
 5. Kimyasal sebepler: Bilinçsiz olarak saçlarınıza sık sık Fön, perma ve boya gibi işlemler, jöle yada benzeri uygulamalar yapıyor veya yaptırıyorsanız bunlar da saç dökülmesine çok büyük oranda sebep olabilir. Bilinçsiz olarak siz yapmıyor fakat konusunda uzman bilgili bir kuaföre gidiyorsanız sık sık boyatma veya perma yaptırma konusunda sizi uyarırlar veya istediğiniz bu tür işlemlerinin size zararını anlatır sizin iyiliğiniz için bu işlemleri sık sık yapmazlar. Elbette acemi ve bilgisiz, gözünü para hırsı bürümüş sizin sağlığınız kendisi için önem teşkil etmeyen kuaförlere giderseniz saçınızı hergün farklı renge boyamak isteseniz dahi karşı çıkmaz, dahası hiçbir uyarı yada bilinçlendirme çalışması yapmazla. Uygulanan kimyasallar neticesinde zamanla saçlar yıpranır, matlaşır ve dökülmeye başlar.
 6.  
 7. Stres ve Üzüntü: Erkek ve kadınlarda saç dökülmesinin temel ve en önemli sebeplerinden biri hiç şüphesiz günlük yaşantıdan kaynaklanan strestir ve biriken üzüntüdür. Stres ve üzüntü hem beslenmeyi hemde vücut direncini çok önemli derecede etkileyen çok önemli bir faktördür. Dahası stres ve üzüntü insanın bir anda yaşlanmasına, vücudunda türlü hastalıklar çıkmasına, çökmesine, yorgun, bitkin ve harap düşmesine sebep olan çok ciddi ve engellenmesi gereken bir sorundur.
  Gerçek şu ki eğer günlük hayatınızda bilincinizi açıp dikkat ederseniz aslında hayatın içinde stres ve takıntılı üzüntü haline getireceğiniz hiçbir olay olay olmadığını görür, dolayısıyla herkes ve sizin için bir nimet olan hayatı kendi kendinize zehir hükmüne sokmamış olursunuz.
 8.  
 9. Beslenme: Dengesiz beslenme saç dökülmesindan başka bir çok hastalığın da sebebidir. Kilo verme ve zayıflama kaygısı ile özellikle bayanların yaptığı ağır ve faydasız diyetler, sağdan soldan duyup görülen zayıflama formülleri vs saç dökülmesine, dahası vücutta başka çok ciddi hastalıklara sebep olabilir. Bu sebeple bu tür bilinçsiz davranışlardan kaçınıp yaşamın dengeli bir beslenmeye ayarlanması çok önemlidir. Özellikle Arkadaş toplantılarında, günlerde fazla yemekten kaçınmak, hem kişinin kendisini bilinçlendirmesi hem arkadaş çevresini bilinçlendirmesi çok önemlidir. Eğer böylesi bir bilinçlendirme yapılamıyorsa bu tür günlere, arkadaş toplantılarına girmenin hiçbir anlamı yoktur. Öncelikli olan sizin sağlığınız ve huzurunuzdur.