ENGLISH

KADINLARDA SAÇ EKİMİ

Kadınlarda Saç Ekimi : Saç ekimini hep erkeklerin yaptığı düşünülse de 10 saç ekimi yaptırandan 1’i kadındır.Kadınlarda saç dökülmesi sorunu  belli etmeseler de erkeklerden daha çok stres olmalarına neden oluyor. Şayet bir bayansanız korkmayın kadınlarında azımsanmayacak bir kısmı özellikle son 5 yıldır saç ekimi konularını araştırıyor ve yaptırıyorlar.

 

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır

1- İkiye ayrılan saç dökülmesi tipi vardır. Kadın tipi saç dökülmesi ile erkek tipi saç dökülmesidir. Kadınlarda kadın tipi saç dökülmesi en çok hormonal sorunlardan sebep olmaktadır. Çoğu zaman demir azlığı, kadınlarda saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biridir.

 

2- Kadınlarda saç ekimi ortalama 4 – 6 saat arası sürer ve enseden alınan kök saçları lokal olarak anestezi yapılarak saçsız olan bölgelere eklenir.

 

3-Bayanlara saç ekilirken saç alımları özellikle kulak arkasından ve ense tarafından alınır. Bayanlardaki bu ense ve kulak arkası bölümler kodlanmıştır ve genetik olarak dökülmezler.

 

4- Bayanlarda da ekim yapılan saçlar kendi saçlarından alınır. Ekim yapıldıktan sonra bayanlar saçlarınızı boyayabilir, yıkayabilir ve tarayabilirler. Kendi saçlarından hiçbir farkları yoktur.

 

Bayanlarda Saç Ekimi Yapılamayacak Durumlar

Bayanlar saç ekimi yaptırabilirler hiç bir sakıncası yoktur fakat bayanlarda (%90) allopecia totalis adıyla anılan bir dökülme yaşandığı için saç ekiminden tam anlamıyla verim alınamama riski de vardır.

 

Allopecia totalis,Saç dökülmesinin tüm alanlarda olması anlamına gelmektedir. Saç içerisinde dökülmeyen sabit kalan bir yer olmadığı için dökülen saçların yerine de sağlıklı saçlar eklenemeyebilir.

 

Kadınlarda Hangi Durumlarda Saç Ekimi Yaptırılabilir?

Erkek tipi saç dökülmesi

Bu tür saç dökülmesinde genellikle ense köklerinde saç dökülmesi pek yaşanmaz ayrıca bayanlarda kodlu yapıya sahip saçlar daha sağlıklı olacağı için bu tür dökülmelerde bayanlarda saç ekimi yapılabilir.

 

Belirli bölgelerin dökülmesi

Bu tür saç dökülmeleri parça parça olarak da adlandırılabilir.Belirli bölgelerde yaşanan bu dökülmeler sonucu saçlar 8 ay içerisinde tekrar çıkar aksi durumda bayanlar saç ekimi yaptırabilir.

 

Çekmeye bağlı saç dökülmesi

Çoğu kez kulakların ön kısmında ve kahkül kısımlarında çekmeye bağlı yaşanan dökülmelerde enseden alınan saçlarla saç ekimi yaptırılabilir.

 

Kaza ,Yanık ,Kesilme gibi nedenlerde oluşan dökülme

Kadınların saç yapısından değilde bir kaza sonucu oluşan bu dökülmelerin nedeni bellidir ve bu gibi durumlarda bayanlarda saç ekimi oldukça başarılı sonuçlar verir.

 

Açık Alın Sorunu

Erkekler için çok önemli görünmeyen bu sorun bayanlar için oldukça önemlidir. Doğuştan kişinin alın çizgisi geride olabilir böyle bir durumda bir ön çizgi oluşturmak için bayanlar rahatlıkla saç ekimi yaptırabilir.