ENGLISH

 Operasyon Sonrası Bakım ve PRP

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Yapılması Gerekenler

*Saç ekim operasyonundan sonra size verilen ilaçları zamanında ve doğru şekilde kullanınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra donör bölgeye (saç foliküllerinin alındığı ) uygulanan bandajın çıkarılması ve pansuman yapılması için operasyonun 1. günü hastanemize geliniz.

*Saç ekim operasyonundan sonra ilk bir hafta yatarken sırt üstü yatınız. Yüz üstü ve yan yatma şekillerinden kaçınınız ekim yapılmış bölgeyi yastığa koymayınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra ekim yapılmış bölgeyi özellikle bir hafta süresince vurma ve çarpmaya karşı koruyunuz. Bu bölgeye sürtme ve kaşıma yapmayınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra ekim yapılmış bölgede kaşınma olduğu taktirde size önerilen spreyi, size önerildiği şekilde kullanınız.

* Saç ekim operasyonundan sonra ilk bir hafta cinsel temasta bulunmayınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra bir ay süre ile ağır spor, havuz , hamam, deniz ve aşırı güneşten kaçınınız.

NOT: Saç ekim operasyon sonrasında oluşabilecek herhangi bir sorunda, size verilen telefon numaralarından uzmanlarımızla 24 saat görüşebilirsiniz.

 

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra İlk Yıkama:

*Saç ekim operasyonundan sonra ilk yıkama için uzmanlarımızın verdiği randevu tarihinde hastanemize geliniz. Şayet gelemeyecek durumda iseniz yıkama şeklini uzmanlarımızdan öğreniniz.

*Saç ekim operasyonundan sonra 15 gün süre ile size önerilen şampuan ve losyonu sizden istenilen şekilde kullanınız. 15 gün sonra (size tavsiye edilen) veya saçınıza iyi geldiğini düşündüğünüz şampuan kullanımına geçebilirsiniz.

*Saç ekim operasyonundan sonra saçınızı yıkayıp kurularken havluyu (size öğretildiği şekilde) hafifçe kullanınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra saçlarınızı yıkayacağınız suyun ılık ve tazyiksiz olmasına dikkat ediniz.

*Saç ekim operasyon sonunda saçınızda oluşan kabuklanmayı gidermek için mutlaka uzmanlarımızdan destek alınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra şapka kullanımına ilk yıkamadan sonra başlayınız. (saçlı deriyi sıkmayacak şekilde spor şapkalar olabilir fakat bere tarzı sıkı şapkalar kullanmayınız.)

 

Saç Ekimi Sonrası Süreç:

*Saç ekimi yapılan alandaki ilk on beş gün boyunca uzayabilir.

*Saç ekim operasyonu sonunda ekilen saçlar ilk bir ay içerisinde dökülebilir.Ya da dökülmeden uzayabilir.

*Saç ekim operasyonunun ilk üçüncü ayında ekilen saçlar gözle görülür şekilde çıkmaya başlar. (Bu süreç kişinin saç kökü ve fiziksel yapısıyla da ilgili olduğundan dört ayı da bulabilir.)

*Saç ekim operasyonu sonunda ilk altıncı ayında ekilen saçların % 60 ‘ı çıkarak gözle görülür bir hal alır. Sekiz ay ila bir yıl içerisinde tamamen doğal şeklini almış olur.

*Saç ekim operasyonundan üç hafta sonra süreci hızlandırmak ve mevcut saçlarınızı beslemek amacıyla doktorunuzun size önerdiği ilaçlı ya da medikal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. (Saç mezoterapisi, prp tedavisi )

 

Saç Ekimi Sonrası Traş:

*Saç ekim operasyonundan sonra ekim bölgesinde ve donör alandaki (ense) saçlar üç ay süreyle makas kullanarak kısalttırınız.

* Saç ekim operasyonu sonrasında saçlar çok kısa kullanılmak istenirse en az altıncı ayında ustura yapılabilir.

* Saç ekim operasyonu sonrasında saçlara boya uygulanmak istenirse en az altı ay geçmiş olması gerekir.

 

PRP’nin saç ekiminde kullanılan üç fonksiyonel uygulaması vardır.

1. Saç ekimi sonrası saç köklerinin yaşayabilirliğini arttırmak (PRP’li FUE)

2. Saç ekimi sonrası iyileşmeyi hızlandırmak

3. Saç ekimi sonrası yeni ekilen saç köklerini canlandırmak ve stimule etmek

Saç köklerinin verici sahadan alınması ve alıcı sahaya aktarımı arasında belli bir süre geçmektedir. Bu zaman aralığında saç köklerinin yaşayabilirliğinin sağlanması önemlidir. Bu amaçla alınan kökler soğutulmuş ortamda ve özel hazırlanmış solüsyonlar içinde bekletilirler.

Bekletme solüsyonlarının içine PRP eklenmesi ya da saç köklerinin direkt PRP solüsyonu ile yıkanması faydalı etkilerin hızla görüldiği yeni bir uygulamadır. Amaçlanan etki saç köklerinin yaşayabilirliğinin artması, yara iyileşmesinin hızlanması, saç köklerinin saç üretmek üzere uyarılmasıdır.