ENGLISH

Saç Çizgisinin Önemi

Saç çizgisi saç ekiminin doğal bir sonuçla tamamlanmasında çok önemli bir noktadır. Bu noktada kişinin saçsız bölgelerindeki en ön kısmının saç ekildikten sonra ki ilk noktasını belirlemesini sağlayacaktır.Buda ön kısımdan ilk görüşte saçın ekim olup olmadığını belli eden faktörlerin başında gelir.

Saç çizgisinin yanı sıra ekilen saça verilecek açıda çok önemlidir.Doğru açı ile ekilmeyen saçlar kötü bir görüntüye sebep olabilir.Her farklı kişide yapılacak saç ekiminde farklı bir yol farklı bir çözüm izlenmelidir.

 

SAÇ SIKLIĞI

Ekilen saçların sıklığı saç ekimi operasyonunun sonucunu belirlemede önemli bir faktördür.

Sık bir biçimde saç nasıl nakledilir?
Normal sıklıkta bir saç santimetrekare başına 70 ile 100 arasında foliküler üniteden oluşur (FU/cm2). Bilimsel çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre, saç sıklığı yüzde 50 azaldığında saç kaybı farkedilir hale gelmektedir. Buna, matematik yoğunluktan farklı bir biçimde baş gösteren “hissedilen yoğunluk” da denilebilir. Hissedilen yoğunluk santimetrekarede 50 foliküler üniteden itibaren saçlı görünümdür. Santimetrekarede 20 foliküler ünitenin altı seyrelmiş, 10 ünite altıysa dökülmüş ve cildin tamamen seçildiği sıklıktır.

Bu sonuca göre bir saç ekiminde santimetrekare başına 50 foliküler ünite yeterli olacaktır.

“Hissedilen yoğunluk” sadece yetişme oranına veya saçların kıvırcık olmasına değil saçın yapısına ve cerrahın foliküler ünite dağılımını planlamasına da bağlıdır.
 

Bazı kişilerde santimetrekare başına 30 foliküler üniteden daha azıyla doğal ve yoğun bir sonuç elde edilirken, bazılarının doğal bir yoğunluğa ulaşmak için santimetrekare başına 65 foliküler üniteden fazlasına ihtiyaç duymasının nedeni budur.

Foliküler ünitelerin yerleştirileceği kanalların nasıl ve hangi aletlerle açılacağı çok önemlidir.Transmed'de Mikro Lateral Kesi yöntemi kullanılarak istenen saç yoğunluğu sağlanmaktadır.

 

Saç ekimi sonucu kriterleri nelere bağlıdır?

Saç Çizgisi: Saç çizgisi yüzdeki ilgili sınırlarla uyum içinde olmalı ve bu nedenle estetik açıdan belirli matematik kurallar içinde değerlendirilmelidir.
Foliküler Ünitelerin Yerleştirilmesi :Saç ekiminde foliküler üniteler üç boyutlu mikroskoplar altında hazırlanmalıdır.
Nakil Kanalını Tanımlayan Mikro Kesinin Büyüklüğü ve Derinliği : Kesi bir yandan mümkün olduğu kadar küçük olmalı, öte yandan da foliküler ünitenin büyüklüğüne uyacak kadar büyük olmalıdır. Böylece saç ekimi işleminden sonra köklerin alıcı noktalara uyumu kolaylaşır ve alıcı alandaki kan dolaşımının kesintiye uğraması asgari düzeyde tutulur.
Her Kesinin Açısı ve Yönü Kesin Olarak Tanımlanmış Olmalıdır: Mikro kesiler ekim saçlarının gelecekte uzayacağı yönleri belirleyeceğinden deriye orjinal saçların yönünde yerleştirilir. Böylece saç ekiminden sonra saçların doğru yönde uzaması sağlanır.

 

Saç Ekimi Operasyonundan Önce Yapılması Gerekenler

*Saç ekim operasyonundan en geç üç gün en erken bir hafta önce alkol ve sigara kullanmayınız

*Saç ekim operasyonundan bir hafta önce aspirin ve türevi ilaçlar kullanmayı bırakınız

* Saç ekim operasyonundan bir hafta önce saç dökülmesi için kullanmış olduğunuz saç ve saçlı deriyi etkileyecek losyon ve ilaç kullanımını bırakınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra ilk üç gün saçlarınız yıkanmayacağı için operasyona gelirken duş alınız.

*Saç ekim operasyonu öncesi ortalama 8 saat uyuyarak dinleniniz.

*Saç ekim operasyonuna gelirken önden fermuarlı, düğmeli rahat giyip çıkarabileceğiniz kıyafetleri ( eşofman tarzı ) tercih ediniz.

*Saç ekim operasyonundan önce, uzmanları istemediği takdirde saç traşı yaptırmayınız.

*Saç ekim operasyonu öncesinde geçirilen herhangi bir ameliyat, kronik rahatsızlık ya da kullanmış olduğunuz ilaçlar var ise mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

*Saç ekim operasyon öncesi kahvaltı yapınız. Saç ekim operasyon öğlen ya da akşam saatlerinde ise hafif bir şeyler yiyiniz.
*Saç ekim operasyon randevu saatine riayet ediniz.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Yapılması Gerekenler

*Saç ekim operasyonundan sonra size verilen ilaçları zamanında ve doğru şekilde kullanınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra donör bölgeye (saç foliküllerinin alındığı ) uygulanan bandajın çıkarılması ve pansuman yapılması için operasyonun 1. günü hastanemize geliniz.

*Saç ekim operasyonundan sonra ilk bir hafta yatarken sırt üstü yatınız. Yüz üstü ve yan yatma şekillerinden kaçınınız ekim yapılmış bölgeyi yastığa koymayınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra ekim yapılmış bölgeyi özellikle bir hafta süresince vurma ve çarpmaya karşı koruyunuz. Bu bölgeye sürtme ve kaşıma yapmayınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra ekim yapılmış bölgede kaşınma olduğu taktirde size önerilen spreyi, size önerildiği şekilde kullanınız.

* Saç ekim operasyonundan sonra ilk bir hafta cinsel temasta bulunmayınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra bir ay süre ile ağır spor, havuz , hamam, deniz ve aşırı güneşten kaçınınız.

NOT: Saç ekim operasyon sonrasında oluşabilecek herhangi bir sorunda, size verilen telefon numaralarından uzmanlarımızla 24 saat görüşebilirsiniz.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra İlk Yıkama

*Saç ekim operasyonundan sonra ilk yıkama için uzmanlarımızın verdiği randevu tarihinde hastanemize geliniz. Şayet gelemeyecek durumda iseniz yıkama şeklini uzmanlarımızdan öğreniniz.

*Saç ekim operasyonundan sonra 15 gün süre ile size önerilen şampuan ve losyonu sizden istenilen şekilde kullanınız. 15 gün sonra (size tavsiye edilen) veya saçınıza iyi geldiğini düşündüğünüz şampuan kullanımına geçebilirsiniz.

*Saç ekim operasyonundan sonra saçınızı yıkayıp kurularken havluyu (size öğretildiği şekilde) hafifçe kullanınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra saçlarınızı yıkayacağınız suyun ılık ve tazyiksiz olmasına dikkat ediniz.

*Saç ekim operasyon sonunda saçınızda oluşan kabuklanmayı gidermek için mutlaka uzmanlarımızdan destek alınız.

*Saç ekim operasyonundan sonra şapka kullanımına ilk yıkamadan sonra başlayınız. (saçlı deriyi sıkmayacak şekilde spor şapkalar olabilir fakat bere tarzı sıkı şapkalar kullanmayınız.)

 

Saç Ekimi Sonrası Süreç

*Saç ekimi yapılan alandaki ilk on beş gün boyunca uzayabilir.

*Saç ekim operasyonu sonunda ekilen saçlar ilk bir ay içerisinde dökülebilir.Ya da dökülmeden uzayabilir.

*Saç ekim operasyonunun ilk üçüncü ayında ekilen saçlar gözle görülür şekilde çıkmaya başlar. (Bu süreç kişinin saç kökü ve fiziksel yapısıyla da ilgili olduğundan dört ayı da bulabilir.)

*Saç ekim operasyonu sonunda ilk altıncı ayında ekilen saçların % 60 ‘ı çıkarak gözle görülür bir hal alır. Sekiz ay ila bir yıl içerisinde tamamen doğal şeklini almış olur.

*Saç ekim operasyonundan üç hafta sonra süreci hızlandırmak ve mevcut saçlarınızı beslemek amacıyla doktorunuzun size önerdiği ilaçlı ya da medikal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. (Saç mezoterapisi, prp tedavisi )

Saç Ekimi Sonrası Traş

*Saç ekim operasyonundan sonra ekim bölgesinde ve donör alandaki (ense) saçlar üç ay süreyle makas kullanarak kısalttırınız.

* Saç ekim operasyonu sonrasında saçlar çok kısa kullanılmak istenirse en az altıncı ayında ustura yapılabilir.

* Saç ekim operasyonu sonrasında saçlara boya uygulanmak istenirse en az altı ay geçmiş olması gerekir.